Pupil chory. Wizyta u odpowiedniego weterynarza

dopieczny trafi w ręce profesjonalisty. Nie każdy weterynarz to dobry weterynarz.Pierwszy weterynarz w historiiZa pierwszego w historii lekarza weterynarii uważa się Urlugaledinna, wymienianego w zapiskach sprzed 3000 p.n.e. z Mez

Pupil chory. Wizyta u odpowiedniego weterynarza Wizyta z pupilem u lekarza nie zawsze jest przyjemna, jednak dobrze jest zdecydować się na profesjonalny gabinet. Dobre wyjście to poszukać i mieć gwarancję, że nasz podopieczny trafi w ręce profesjonalisty. Nie każdy weterynarz to dobry weterynarz.

Pierwszy weterynarz w historii

Za pierwszego w historii lekarza weterynarii uważa się Urlugaledinna, wymienianego w zapiskach sprzed 3000 p.n.e. z Mezopotamii jako osoby leczącej zwierzęta. Kolejnych przełomów w tej dziedzinie dokonywali również i pionierzy medycyny ? jak Hipokrates, czy filozofowie jak Arystoteles, czy też wynalazcy jak John Boyd Dunlop. Pierwsza lecznica dla zwierząt powstała w III w. p.n.e. w Indiach za panowania króla Aśoki. Przełomowymi były również średniowieczne dzieła: Canon medicinae Avicenny czy Anatomia del cavallo Carlo Ruiniego.

Za najstarszego sławnego weterynarza w Polsce może być uznany kowal Konrad Królewski (1532) - autor książki Sprawa a lekarstwa końskie. Za patrona lekarzy weterynarii uważany jest w Polsce św. Eligiusz.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lekarz_weterynarii


Regularne badania. Czy warto?

Warto. Regularne badania naszego psa czy kota są tak samo ważne jak badania kontrolne u ludzi. Nie mówię tutaj oczywiście o zestawie badań toksykologicznych czy innych, ale podstawowe badania. Pozwalają one wykryć ewentualne problemy ze zdrowiem naszego zwierzęcia w bardzo wczesnym etapie.

Regularne ważenie może być istotne dla zwierząt starszych i po zabiegach kastracji czy sterylizacji. Otyłość to ich największy wróg, który skraca życie zwierzęcia. Zachęcam więc do regularnych wizyt w gabinetach weterynaryjnych.


Weterynaria sądowa w Wikipedii

Weterynaria sądowa - jedna z nauk weterynaryjnych zajmująca się ustalaniem przyczyn zgonu zwierząt, gdy wymaga tego sytuacja, np. podejrzenie otrucia.

Podstawową metodą ustalenia śmierci zwierzęcia jest sekcja zwłok wykonywana przez lekarza weterynarii posiadającego kwalifikacje do wykonania tego badania.

Samodzielny lekarz weterynarii, czy też częściej uprawniona do tego celu jednostka naukowo-badawcza, jak np. Wydział Medycyny Weterynaryjnej, czy też Państwowy Instytut Weterynaryjny otrzymują w takim przypadku zlecenie z policji, prokuratury bądź z sądu, w przypadku gdy zachodzi prawdopodobieństwo dokonania przestępstwa, z którym bezpośrednio łączy się śmierć danego zwierzęcia.

W tym przypadku zadaniem patologa jest wykrycie zmian patologicznych, czy też nieodpowiedniego stężenia toksyn w badanych zwłokach, które mogły być przyczyną zgonu.

Jest to tylko jeden z wielu przykładów, w których interweniuje patolog weterynaryjny specjalizujący się w weterynarii sądowej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Weterynaria_sądowa



© 2019 http://informator.bialowieza.pl/