Kilka kwestii związanych z energetyką i transformatorami

szym sposobem na zakup konkretnego transformatora, jakiego potrzebujemy, są sklepy internetowe. Oferują one szeroki wybór różnego rodzaju transformatorów, o różnych parametrach. Często producenci oferują także wykonanie takiego t

Kilka kwestii związanych z energetyką i transformatorami transformatory suche

Gdzie można nabyć transformator


Transformatory są urządzeniami elektrycznymi, nie oznacza to jednak, że będą dostępne w sklepach z elektroniką i urządzeniami elektrycznymi. Najlepszym sposobem na zakup konkretnego transformatora, jakiego potrzebujemy, są sklepy internetowe. Oferują one szeroki wybór różnego rodzaju transformatorów, o różnych parametrach. Często producenci oferują także wykonanie takiego transformatora na zamówienie, co może być bardzo przydatne, jeśli potrzebujemy specyficznie określonych parametrów urządzenia. Czasem w sklepach stacjonarnych również można znaleźć transformatory, ale tylko w tych specjalistycznych. Istnieją różne rodzaje transformatorów, więc nie w każdym sklepie będą wszystkie dostępne.






Na jakiej zasadzie działa transformator?


Transformator, jak każde urządzenie elektryczne, musi opierać się na jakiś zasadach fizycznych, które sprawiają że w prawidłowy sposób spełnia swoją funkcję. Jeden ze zwojów transformatora, tak zwany pierwotny, jest podłączony do źródła prądu przemiennego, co powoduje jego przepływ. Zmienny prąd powoduje powstanie pola magnetycznego. Ten zmienny strumień pola magnetycznego przewodzony przez rdzeń transformatora przepływa przez pozostałe zwoje, zwane wtórnymi. Powoduje to zjawisko zwane indukcją elektromagnetyczną, w skutek którego powstaje zmienna siła elektromotoryczna, czyli napięcie. W zależności od ilości zwojów pierwotnych i wtórnych transformator może obniżać napięcie lub podwyższać napięcie.


Jakie są stany pracy transformatorów?


Po włączeniu do sieci pracę transformatorów można podzielić na trzy, podstawowe stany. Pierwszy z nich to tak zwany stan jałowy, który występuje kiedy obwód strony wtórnej jest otwarty, a prąd wtórny wynosi zero. Drugim stanem transformatora jest stan obciążenie, który ma miejsce kiedy podłączy się odbiornik do sieci. Warto zaznaczyć, że zmniejszenie impedancji, czyli oporności obwodu, prowadzi do zwiększenia prądu. Ostatnim stanem transformatora jest stan przeciążenia. Występuje wtedy, kiedy urządzenie jest obciążone znamionowo, jeżeli prąd wtórny wynosi tyle samo co prąd znamionowy. Stan zwarcia transformatora następuje po zwarciu uzwojenia wtórnego poprzez zmniejszenie impedancji obciążenia do zera.



© 2019 http://informator.bialowieza.pl/